It is waste only when you waste it
Zaļais dzīvesveids - tas ir skaisti, bet nav viegli, jo ir tik daudz ieradumu, kurus jāmaina, lai būtu “patiesi zaļais” jeb videi draudzīgāks, lai atstātu pēc iespējas mazāku ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Nosaukumi tam ir dažādi, taču princips viens un ļoti labs. Ir tik daudz it kā niecīgu rīcību, kuras var novērst negatīvas sekas videi nākotnē.
Nevajag sev uzspiest rāmjus un robežas. Nevajag ieiet galējībās un uzlikt sev īpašu zīmogu “no šodienas būšu zaļš - videi draudzīgāks”. Jo uzliekot rāmi, nosaukumu un ja vēl par to esi kaut kur skaļi paziņojusi, būs grūti, jo pārdzīvosi, ja kādu lietu tomēr nedarīsi pietiekami Zaļi, un tas var būt dažādu iemeslu dēļ - neiedomājies, nezināji, neapzinājies. Tādēļ neuzliec zīmogu, īpaši sākumā, necel karogu, kamēr savus paradumus neesi vēl visus izanalizējis un izvērtējis, kurus spēj mainīt un kurus nespēj.
Man ir prieks par katru, kas cenšas (sevis un nākotnes paaudžu dēļ) ieviest jaunus paradumus attiecībā uz resursiem, ko patērē un atkritumiem, kurus rada. Personīgi neuzskatu, ka ir jāieiet galējībās un visiem jākļūst par Īstu zaļo itvisos iespējamos veidos. Tas šobrīd nav vēl tik ļoti iespējams, bet izglītojoties šajā jomā Tu sapratīsi, ka ir tik daudz it kā niecīgu lietu ikviena paradumos, kuru izmaiņām būs milzīga loma.
Turpmāk padalīšos šajā zaļo jautājumā, tikai tik daudz, lai spēj sevi novērtēt un izlemt, cik daudz tieši tu vari darīt labāk un atbildīgāk pret vidi. Arī es neesmu ideāla, taču ir lietas un principi, kurus ikdienā cenšos ievērot. Nav jāmaina visus paradumus, bet tos, kurus Tev ir ērti uzlabot, pakāpeniski, līdz kļūsi jau lēmumu pieņemšanas sākumā ilgtspējīgs.
Esmu ieguvusi bakalaura un maģistra grādu Videz zinātnēs RTU, Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā. Līdz ar to droši varu apgalvot, ka šādas sabalansētas diētas metode ir pilnīgi pietiekami (iesākumam), lai atstātu uz vidi pēc iespējas mazāku ietekmi.
Pludmale Itālijas Dienvidaustrumos, smiltiņās kopā ar aļģēm plastmasas atkritumi, kas jau nezimāmu gadu skaitu viļņojušies starp atpūtniekiem.
Ilgtspējīgs pikniks kopā ar IEVAS Virtuvi
Tiku uzaicināta uz interviju un padalīties ar kādu no savām receptēm ar žurnālu Ievas Virtuve. Tikšanās laiks iekrita ļoti siltā maija dienā, tādēļ vietai tika dota priekšroka daba. Izvēlējos intervijai un dalīšanās ar receptēm brīnišķīgā pasakainā mežā paugura galā. Pauguru, kuru gadu atpakaļ biju atklājusi pie Sietiņieža skaistajā priežu mežā, kas ir nostāk no galvenās pastaigu takas.
Pārbaudījām - mežā ir garšīgāka un nesteidzīgāka ēšana, jo tas ir ieplānots pasākums un nav nekur jāskrien. Kādēļ tas ir būtiski? Ēdot lēnāk un acīm skaistu ēdienu, sāk ražoties siekalas, kuru klātbūtne ir ļoti nepieciešama uzņemot pārtiku. Pat tad, ja steidzies, steidzies lēnam, izbaudot steigu un uzkodu. Pat ja tā nav visveseligākā, bet noteikti ir garšīga un sagādā tev prieku un baudījumu.
Par ilgtspēju runājot. Pikniki ir viens no cēloņiem, kādēļ mežā rodas atkritumi. Tādēļ, lai domājot par to, kurš nesīs atpakaļ atkritumus, kas radušies no izlietotajiem iepakojumiem un ēšanas piederumiem, risinājums ir tāds, ka pēc iespējas ēdienus vajadzētu jau mājās sagatavot un likt trauciņos, nevis daudzos maisiņos. Bet ja ir maisiņi, tos noteikti var nest atpakaļ mājās un citreiz izmantot. Kā arī īsti trauki un ēšanas piederumi piknikam piešķirs tādu īstuma sajūtu. Tādēļ, ja tomēr piknikā ir ieplānots ēdiens, ko nevar paņemt rokās, bet nepieciešama karotīte, dakšiņa, noteikti izvēlies īstus piederumus no mājas. Kā arī auduma galdautu. Tas tiešām nesteidzīgu pikniku improvizētā vietā padarīs vienreizēju un neaizmirstamāku, kā arī radīs nesteidzīguma sajūtu. Pikniki visbiežāk tiek apvienoti ar pārgājienu, līdz ar to arguments, ka no mājas paņemtie trauki ir smagi - nestrādās, jo pārgājienā visticamāk ej tādēļ, ka ikdienā mazkustība ņem virsroku, līdz ar to papildus slodzīte nāks tikai par labu tavam ķermenim. Un šeit noteikti der ieplānot, ka nesamos jāsadala pēc iespējas uz visiem dalībniekiem.
Protams, šis pikniks bija citāds, nedaudz pārcentos un smagums bija ļoti liels. Parasti jau piknikā nenesīsi ūdens karafi un izvēlēsies daudzreizlietojamos plastmasas traukus, nevis porcelānu un metālu. Taču noteikti iesaku izvairīties no vienreizlietojamu trauku un maisiņu lietošanas, ja tas iespējams. Piemēram ja ir termoss, tad vismaz īstas krūzītes piknikā noteikti to padarīs kā pasaku pils dārzā notiekošu tējas dzeršanu.
Ilgtspēja ir princips, kas pielāgojams praktiski jebkurā dzīves notikumā, paradumā, aktivitātēs un izvēlēs. Tas nav vienkārši, dažreiz ir dārgāk, bet dažreiz nemaz nav dārgāk un ir daudz patīkamāka dzīve, ja par to aizdomājas. Jā, bieži Tu nejutīsi atšķirību uz savas ādas izvēloties ilgtspējīgus risinājumus, taču vide, ekosistēma to noteikti ilgtermiņā novērtēs, jo vērtīgais slēpjas detaļās. Par šo plānoju pastāstīt vairāk nākamajos ierakstos.
Burkānu sula un viss pie dabas ir garšīgāks. Recepte - Welcome-drink🥕🍊🍏
Burkānu sulas pagatavošanā suluspiedē pievienoju arī apelsīnus un ābolus. Pievieno arī jau gatavu smiltsērkšķu sulu (nopērkama), jo vitamīnus vajag vienmēr vairāk.
Pikniks pie Sietiņieža, priežu mežā saulainā paugura galā, 2021. maijs
Kādēļ lietas ir tādas, kādas tās ir?
Tieši tādēļ grāmatas lapas ir izņemamas, lai kā kartīte gatavošanas laikā var stāvēt uz miltainā galda, lai lapas varētu mainīt vietām un sadaļas nosaukt un laika gaitā pārkārtot, jo varbūt grāmatā gribi likt, piemēram, tikai kūku un desertu receptes? Un tikai vienu ideālo gurķīšu marinādes recepti.
Tieši tādēļ, ka man nepatīk rāmji un ierobežojumi, ko man kāds uzliek, lapās vari receptes rakstīt brīvi un nebūs par mazu neviena līnija, ja sastāvdaļas ir vairāk vai apraksts gribētu būt plašāks vai bilde lielāka
Vēlējumu un mērķu formulēšana
Vēlējumiem ir jābūt
baltiem un pūkainiem, precīziem kā sniegpārsliņām😇 Tiem ir jāsatur
tikai pozitīvus vārdus un jāizvairās no spēcīgā priedēkļa NE!!! Esmu
pārliecināta, ka katrs reiz savā dzīvē ir piedzīvojis situāciju, kad
īstenojas tieši tas, no kā visvairāk baidījies vai izvairījies. To var
izskaidrot pavisam vienkārši - domas piepildās. Tādēļ ir ļoti svarīgi
formulēt savas vēlmes, mērķus un vīzijas tieši tā, kā tās vēlies. Un
tieši tā, kā novēli otram, ja sūti apsveikumu. Aptuveni noformulētas
lietas nepiepildās. Vārdos ir spēks 🥰🔥
Vienmēr novēli tikai to, ko vēlies dot. Nav vērts pieminēt to, no kā vēlies, lai vēlējuma saņēmējs izvairās. Tas attiecas arī par vēlējumu sev. Nelabs piemērs, ko diemžēl esmu pati lasījusi (tieši tādēļ arī tapis šis ieraksts) - lai diena nepieviļ un enerģija neizsīkst. It kā jau jauki, taču gan rakstot novēlējumu, gan saņēmējam to izlasot, apziņa un atvērtā prieka sajūta fokusējas diemžēl tieši uz vilšanos un izsīkšanu.
Notici sev, dot ticību citiem un lai sapņi piepildās! Veiksmīgu un veselīgu 2021!
Mazs solis Tev, liels solis ceļā uz mērķi
Par šo ir lasītas daudz skanīgas frāzes - Izdarīt kripatiņu jau šodien ir labāk neizdarīt neko un turpināt sapņot un miglā maldīties vai Tici saviem sapņiem, bet paej nedaudz pretī, lai tie piepildītos u.tml.
Bet tieši tā arī ir. Piemēram, metode, lai cīnītos ar prokrastināciju jeb darbu atlikšanu, viena no metodēm ir saplānot lielos darbus un izdarīt pirmo darbību jau šodien, kaut vai tādu, kas izdarāma laikā, kas mērāms minūtēs. Būs labi padarīta darba sajūta un arī mērķis ne tikai izliksies, bet arī būs tuvāks.
Es pat gribētu ieteikt nekoncentrēties uz mērķu sastādīšanu vecgada vakarā. Mērķu sastādīšanai ļoti piemērota ir ganrīz jebkura diena gadā, kad ideja rodas Tavā prātā vai cita, kura intuitīvi liekas labāka. Mērķi vari uzlikt jau šodien, pat arī ja tas ir neskaidrs. Būtiskāk ir pieņemt lēmumu par darba plānu un 1.darba plāna punktu iesākt jau šodien, ar sīku, mazu darbību. Tā var būt pavisam maza, liekas, ka pat nenozīmīga, pat ja tā ir tikai tukšas kladītes iegāde, varbūt izveidot Word dokumenta failu ar nosaukumu, lai jau stāv un gaida, kad aizpildīsi, vai tikai ielūkošanās Google rezultātos meklējot kaut ko par un ap plānoto ideju. Jo dzīvība ir kustībā. Jebkura kustība iesāk dzīvību, kas ir grūti apstādināma un tai pievienojas arī citas idejas. Dzīvībai iesākoties var pavērties arī citas plašas durvis un iespējas, var nākt pretī atslēgas cilvēki, kas var nemanot palīdzēt sasniegt Tavus mērķus. Lai izdodas! Rīkojies TAGAD!
Pieaugšana pieaugušajiem
Otrā reize pieaugšanai - kad jau māki uz sevi paskatīties no malas un izvērtēt, vai Tu pati sev patīc Tāda, kāda esi. Varbūt jāpieslīpē sava attieksme un uztvere pret dzīves situācijām. "Attieksme ir sīka lieta, kas rada milzu atšķirību," (V.Čērčils). Pēc šādas paskatīšanās no malas uz to, kāda ir Tava attieksme, cik mierīga un līdzsvarota esi, kāda ir uztvere - kādas emocijas notikušais tevī raisa un cik lielām rētām un nospiedumiem ļauj veidoties, ir iespēja mainīties.
Mainīšanās ir izaugsme un dzīvē tas notiek vairākkārt un pat vajadzētu radīt situācijas, kas veicina Tavu izaugsmi un attīstību. Ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk izdzīt no sevis lieko veco skolu un veidot sevi unikālu, īstu un patiesu pret sevi. Tādu, kas Tev pašai rada prieku un lepnumu un vēlmi vairot šo labestīgumu.
Īsāk - pirmā pieaugšana, ir tad, kad proti pagatavot pēc
profesionāļa sagatavotas receptes kūku, ēdienu vai, piemēram, cepumus. Otrā pieaugšana - kad vari jau ne tikai vadīties pēc receptes, bet to uzlabot un pielāgot saviem virtuves paradumiem, padarīt to par sev un ģimenei īpašu.
Labu apetīti!
Tu esi tas, ko Tu ēd
Jā, iespējams, veselīgs ēdiens ir nedaudz dārgāk, bet ir vērts ieguldīt tajā jau šodien, uzlabot savus ikdienas paradumus ēdiena izvēlē un gatavošanā, lai pēc 10-20 gadiem nav jātērē laiks, enerģija un finanšu līdzekļi ārstējoties un savedot savus orgānus atkal kārtībā.
Tas jau sen ir pierādīts, ka veselīgs ēdiens, īpaši atbilstošs sēdošam un mazāk aktīvam dzīvesveidam, ir tāds, kas satur mazāk pievienotu cukuru un mazāk ogļhidrātus (īpaši kviešu miltus). Kā arī ir teorija par raugu saturošiem produktiem, kas gremošanas sistēmā nedod neko daudz labu, bet vairāk nodara ļaunumu, tur atrodoties kopā ar uzņemto cukuru tas dzīvo un maļās cauri.
Skan varbūt skarbi, taču ļoti iesaku paeksperimentēt un pagaršot ikdienu bez cukura, atsakoties no ceptiem, taču aizstājot ar vārītiem, sautētiem vai cepeškrāsnī ceptiem ēdieniem, atsakoties no kviešiem (maizes, bulciņām, cepumiem, picsa, makaroniem). Ir tik daudz citu produktu, kurus ir vērts pamēģināt - ikdienā parastajiem dārzeņu ēdieniem kā piedevu pievienojot kvinoju, sorgo, amarantu, griķus, lēcas u.tml. Tas īpaši aktuāli ir tad, ja ir apnikuši ierastie makaroni un kartupeļi. Daudzveidība un nepārspīlēšana ir veselīga uztura atslēga. Jo manuprāt, lai uzņemtu visus mikroelementus, kas ir dažādos produktos, nepietiek ar visām nedēļas ēdienreizēm. Tādēļ maini dārzeņus, maini graudaugus, maini gaļas un dažādo augļus, izvēloties tādus, kas ilgāku laiku nav pirkti.
Šeit arī padalīšos ar kādu ideju, lai pierādītu, ka ir iespējams pamieloties arī ar ko nosacīti veselīgu - garda avokado šokolādes kūka, bez neviena grama cukura un kviešu miltiem Instagram ierakstā ŠEIT.
Uzskatu, ka labas receptes, kas ir gan gardas, gan gremošanas sitēmai patīkamas un to nenoslogojošas, ir jāsaglabā un jāpagatavo atkārtoti. Kaut arī telefoni un ierīces ļauj saglabāt fotogalerijā, bookmarkos un citādi katram radošā veidā saites uz receptēm internetā, tomēr cienu klasiskas vērtības, tādēļ radīju recepšu grāmatu, kur tās visas pierakstīt. Saglabā arī Tu savai ģimenei garšīgas receptes tā, lai tās ir vienuviet, klasiskā un daudzus gadus stabilā vietā apskatāmas.
Kur slēpjas bagātības
Bagātība ir mūsu atmiņās, pieredzē un sirdī. Tās ir mūsu vienīgās bagātības un bagātības, kuras neviens nevar atņemt. Tie ir piedzīvotie mirkļi, izdzīvotās mācības un satiktie īpašie cilvēki mūsu dzīvē.
Materiālās lietas nāk un iet. Tās nav mūžīgas, taču pieredze un zināšanas ir vienīgais, ko īsti atņemt neviens nevar. Šīs bagātības ir tās, kas nosaka krāsu un emocijas dzīvei. Taču nav nepieciešams pārdzīvot, ja ir kas dzīvē nožēlots - izdarītais vai neizdarītais. Jo pārmetumi vērsti uz sevi arī nav risinājums. Tas bez šaubām gan darbojas kā labs spēriens pa aizmuguri, ja ir sanācis emocionāli un fiziski iestrēgt nevēlamā dzīves ceļā. Tad gan nedaudz pārmest, tik tālu, kamēr pati saproti un apzinies, kur esi un kur vēlies būt, ir nepieciešams. Taču pēc iespējas ātrāk ir jāatrod mērķis, jāsapurinās un ceļš uz to pats parādīsies. Ar pateicību par notikušo, pat ja tas ir bijis kas nejauks, ir kāspēj doties tālāk. Neviens cilvēks ar naidu vai aizvainojumiem pret sevi vai citiem nav nekur tālu ticis. Naids, dusmas, aizvainojums, nebeidzami pārmetumi un kritika - šīs un citas negatīvās sajūtas un atmiņas ir tās, kas gremdē Tevi un visu ap Tevi. Jo tas, kas ir apkārt, atspoguļojas no iekšienes. Tikai ar pateicību un mīlestības sajūtu ir iespējams uzgriezt šādām emocijām muguru un ar pārliecību un smaidu varētu doties uz priekšu.
Novēlu ikvienam būt bagātam savā sirdī un domās!
Skaistums izglābs pasauli
Esmu dzirdējusi šādu apgalvojumu bērnībā, ka skaistums izglābs pasauli, arī mīlestība. Sākumā neticēju. Jo kā gan tieši tas būs iespējams? Tomēr augot sāku tam nemanot ticēt arvien vairāk. Spītīgi meklējot dzīves jēgu, atdūros pret arvien mīklainākām un ar lielākām slēdzenēm slēgtām durvīm. Taču reizē arī parādījās cita alternatīva dzīves jēgas meklēšanai - māksla izbaudīt to, kas ir. To, ko vecāki man centušies dot, ģimeni, zināšanas, piedzīvojumus un arī pelēku ikdienu pa starpai. Apzinātība.
Tieši tik vienkārši - šeit un tagad ir lielākie un vērtīgākie dimanti manā dzīvē, kas izrādās ir tepat un nav jātērē lielas naudas un jāpārvar daudzi kilometri, lai tos paņemtu rokās. Tādēļ ir vērts starp tiem brīžiem, kad sapņoju par nākotni, plāniem, darbiem, karjeru un skaistām attiecībām un draudzībām, ir ļauties dzīves plūdumam, paļauties uz sevi, savu intuīciju un ticēt, ka diena dos labāko. Tikai jāsaredz tas, kas nāk, tas, kas tiek dots. Un ar pateicību jāpieņem.
Gluži tāpat ir arī tādu ikdienišķu lietu kā ēšana. Jo jāatceras, ka Tu nedzīvo lai ēstu, bet ēd, lai dzīvotu. Tieši tādēļ šie oobligātie ikdienas pasākumi ir jāpadara veselīgi un skaisti, lai prieks dvēselei un ķermenim. Lai ēdiens nevis nogurdina, bet gan dod spēju un enerģiju ar noformējumu, pašas radītiem apstākļiem un arī smaržu un garšu. Tas nebūt neprasa lielus līdzekļus, taču nedaudz laika un izdomas gan. Ēdiena pasniegšana viesiem ir māksla, kurā vērtīgais un patīkamais slēpjas niansēs un apzinātībā, ka dari to no sirds. Kādēļ tas ir būtiski? Jo ēdienu uzņem Tavs un tavu tuvo cilvēku ķermenis (ja gatavo mājās), tādēļ ir būtiski, ka gatavošanas procesā gan ēdienā, gan visos procesa posmos ir maza šķipsniņa lielas mīlestības un skaistums detaļās. Pietiek jau vien novākt no galda visu lieko un izlikt ja ne ziedu pušķi, tad vismaz svečturi un glītas salvetes. Ļoti labi darbojas princips - mazāk ir vairāk. Un tas attiecas ne tikai uz vakariņām, bet arī uz ātrām pusdienām un agrām brokastīm darba dienā.
Lieliskas idejas un izpratni par šo vari mācīties no Vitas Nasirovas. Par dzīvesstilu, citu domāšanu ikdienā, inteliģenci un estētiku ikvienā mājā. Jo arī maza greznība ir patīkama un priecē Tevi, ģimeni un viesus, jo katra diena var būt svētki!
Iepazīsties ar Vitu Instagram @theintelligentclub, vai tīmekļvietnē www.theintelligent.club.